RTG zębów mądrości

Trzecie zęby trzonowe, zwane ósemkami lub zębami mądrości, pojawiają się często po ukończeniu 16-18 roku życia (mogą pojawić się wcześniej lub później). Ze względu na położenie i budowę, bywają narażone na rozmaite dolegliwości. Przed podjęciem decyzji o ich leczeniu lub ewentualnej ekstrakcji w większości przypadków konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG ( najczęściej jest to zdjęcie pantomograficzne lub badanie za pomocą tomografii 3D.

Do gabinetów stomatologicznych zgłasza się wiele osób, u których dolegliwości bólowe sprawiają zęby mądrości czyli tzw. ósemki. Ze względu na swoje położenie oraz budowę potrafią one sprawiać naprawdę spore problemy. Naszym przodkom trzecie trzonowce służyły do dokładnego rozdrabniania pokarmu, bardzo często twardego. Obecnie nie są nam one potrzebne, ale rosną. Bardzo często w jamie ustnej po prostu nie ma na nie miejsca. Mogą wyrzynać się pod nienaturalnym kątem, zostają uwięzione pod dziąsłem przez inne zęby lub kość, czasem rosną tylko częściowo. Ich specyficzne położenie, bardzo głęboko w jamie ustnej, sprawia natomiast, że są trudne do dokładnego wyszczotkowania, co sprzyja namnażaniu się bakterii, a w konsekwencji, próchnicy.2

Dla lekarzy ósemki oznaczają czasami trudne leczenie, ciężko do nich sięgnąć, a czasami mają nietypowe poskręcane korzenie i kanały, co utrudnia, a nawet uniemożliwia leczenie kanałowe.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu lub ekstrakcji ósemki, lekarz może zlecić wykonanie RTG zębów (najczęściej to zdjęcie panoramiczne lub badanie za pomocą tomografii 3D). Badanie pozwoli ocenić, jaka jest budowa zęba mądrości, jak głęboko utkwił w dziąśle lub jak bardzo zaawansowana jest choroba próchnicowa. To zdecydowanie najszybsza i najprostsza metoda, by postawić diagnozę oraz zaplanować dalsze działania.

Na diagnostykę zębów mądrości zapraszamy do pracowni 3D tomografia. Nowoczesny sprzęt, umożliwia szybkie wykonanie badania przy zastosowaniu minimalnych dawek promieniowania rentgenowskiego, a zdjęcie od razu wydawane jest po badaniu, w formie cyfrowej na płycie CD.