Tomografia CBCT w laryngologii

Tomografia CBCT bywa często kojarzona z diagnostyką stomatologiczną.Coraz chętniej jednak po tomografię wiązki stożkowej sięgają także lekarze laryngolodzy. Dostrzegają oni zarówno szerokie zastosowanie tego badania, jego wyjątkową precyzję oraz bezpieczeństwo pacjenta. Tomografia zatok to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie. Pozwala ono dokładnie zobrazować zarówno kości i wszystkie anatomiczne wchodząc w skład zatok. Podczas badania wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, takie samo, które ma zastosowanie np. przy tradycyjnym RTG. Zatoki to wyściełane błoną śluzową puste przestrzenie znajdujące się w obrębie kości twarzy. Wyróżnia się cztery rodzaje zatok: czołowe, szczękowe, sitowe i klinowe. Podstawową funkcją zatok jest oczyszczanie wdychanego powietrza. Jest ono wtłaczane z jamy nosowej właśnie do wnętrza zatok. Tam ulega nawilżeniu, ogrzaniu i oczyszczeniu z zawiesin, alergenów, kurzu i drobnoustrojów. Poza tym zatoki spełnia rolę mechaniczną, ponieważ tworzą w kościach czaszki puste przestrzenie, co zmniejsza jej wagę i sprawia, że kręgosłup jest mniej obciążony. Ta konstrukcja powoduje również to, że mózg jest lepiej chroniony. Przy ewentualnym urazie zmiażdżone kości najpierw trafiają na pustą przestrzeń zatoki.
Tomografię zatok uważa się za jedną z najskuteczniejszych i najbardziej precyzyjnych metod ich obrazowania. Głównym wskazaniem jest podejrzenie przewlekłego zapalenia zatok. Objawiać się ono może np. uczuciem zatkania nosa, bólami głowy, nawracającym lub ciągłym nieżytem nosa. Tomografia zatok pozwala na zobrazowanie błon śluzowych zatok przynosowych, wykrycie ewentualnych zgrubień, polipów, guzów.

Tomografia zatok znajduje zastosowanie w:

– diagnostyce schorzeń laryngologicznych
– obrazowaniu struktur jamy nosowej (określenie drożności przewodów nosowych, diagnostyka skrzywienia przegrody)
– ocenie budowy ucha wewnętrznego
– diagnostyce ostrych i przewlekłych stanów zapalnych zatok
– rozpoznawaniu powikłań chorób uszu i zatok
– diagnostyce zaburzeń słuchu( niedosłuch, szumy uszne)
– wykrywaniu uszkodzenia zatok i ich lokalizacji po urazach w obrębie czaszki
– diagnostyce guzów, również nowotworowych w obrębie zatok i jamy nosowe

Tomografia CBCT zatok, przebieg

Tomografia CBCT zatok nie jest badaniem wymagającym od pacjenta szczególnych przygotowań. Wjego trakcie nie ma konieczności używania środków kontrastujących, więc można je wykonywać nawet u osób z alergiami lub nadwrażliwością na składniki kontrastu. Badanie jest zupełnie bezbolesne i bardzo krótkie. W trakcie należy jedynie zachować bezruch. Wykonywane na stojąco lub siedząco, nie trzeba kłaść się w ciasnej tubie, pacjent nie jest wsuwany do żadnego aparatu, co jest dla niego wygodniejsze oraz mniej stresujące.
Choć tomografia CBCT zatok to badanie mało inwazyjne i bezpieczne, to jednak istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania. Co do zasady, żadnych badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani podejrzewających ciążę. Tomografia komputerowa zatok może jednak zostać przeprowadzona u ciężarnych jeśli korzyści z niej płynące są większe niż ewentualne zagrożenie dla płodu. Badania radiologiczne wykonywane na potrzeby diagnostyki stomatologicznej i laryngologicznej niosą ze sobą liczne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i kierujących na nie lekarzy. Znacznie przyspieszają one rozpoznanie problemu, pozwalają sprawnie i szczegółowo zaplanować leczenie oraz kontrolować jego efekty. Dla lekarza oznacza to pewność podejmowanych działań, a dla pacjenta, oszczędność czasu i pieniędzy (trafna diagnoza). Zapraszamy do pracowni 3D tomografia.