Czy tomografia wiązki stożkowej wystarcza do oceny stanu zatok przynosowych?
Tomografia CBCT jak najbardziej nadaje się do diagnostyki laryngologicznej.Dużą zaletą jest szeroka dostępność, krótki okres oczekiwania na badanie i niska dawka promieniowania w przeciwieństwie do tradycyjnej tomografii. Ze względu na powszechność występowania przewlekłego zapalenia zatok, CBCT jest metodą szczególnie chętnie wykorzystywaną w tej jednostce chorobowej z uwagi na mniejsze dawki promieniowania oraz generowanie niższych kosztów niż tradycyjna CT .
W CBCT różnice densyjności powietrza, błony i kości są doskonale widoczne, co pozwala na obrazowanie struktur anatomicznych i ich pneumatyzacji. Uwidacznia zaburzenia pneumatyzacji zatok (hipoplazja lub całkowity brak światła zatoki).
W przypadku procesów zapalnych lub po urazach możemy stwierdzić obecność płynu w zatokach szczękowych, zgrubienia błony śluzowej, które mogą być przyczyną zaburzeń drożności lub toczących się procesów zapalnych w zębach górnych. CBCT pomaga wykryć torbiele, polipy nosa i zatok, nowotwory, skrzywienia przegrody nosowej, a także ciała obce, będące często powikłaniem po leczeniu kanałowym. Metoda ta pozwala również na uwidocznienie demarkacji kości, co jest konieczne podczas planowania interwencji chirurgicznej w przewlekłym zapaleniu zatok.
Serdecznie zapraszamy do współpracy i kontaktu wszystkich zainteresowanych lekarzy. W każdy czwartek organizujemy dla państwa darmowe konsultacjeod godziny 18 do 20. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 783 716 416