Nasze usługi-Laryngologia

RTG Zatok

Projekcja Waters'a
Projekcja boczna
AP lub PA

CBCT

Zatok
Ucha środkowego

Czy tomografia wiązki stożkowej wystarcza do oceny stanu zatok przynosowych?

Tomografia CBCT jak najbardziej nadaje się do diagnostyki laryngologicznej.Dużą zaletą jest szeroka dostępność, krótki okres oczekiwania na badanie i niska dawka promieniowania w przeciwieństwie do tradycyjnej tomografii. Ze względu na powszechność występowania przewlekłego zapalenia zatok, CBCT jest metodą szczególnie chętnie wykorzystywaną w tej jednostce chorobowej z uwagi na mniejsze dawki promieniowania oraz generowanie niższych kosztów niż tradycyjna CT .

W CBCT różnice densyjności powietrza, błony i kości są doskonale widoczne, co pozwala na obrazowanie struktur anatomicznych i ich pneumatyzacji. Uwidacznia zaburzenia pneumatyzacji zatok (hipoplazja lub całkowity brak światła zatoki).

W przypadku procesów zapalnych lub po urazach możemy stwierdzić obecność płynu w zatokach szczękowych, zgrubienia błony śluzowej, które mogą być przyczyną zaburzeń drożności lub toczących się procesów zapalnych w zębach górnych. CBCT pomaga wykryć torbiele, polipy nosa i zatok, nowotwory, skrzywienia przegrody nosowej, a także ciała obce, będące często powikłaniem po leczeniu kanałowym. Metoda ta pozwala również na uwidocznienie demarkacji kości, co jest konieczne podczas planowania interwencji chirurgicznej w przewlekłym zapaleniu zatok.

Serdecznie zapraszamy do współpracy i kontaktu wszystkich zainteresowanych lekarzy. W każdy czwartek organizujemy dla państwa darmowe konsultacjeod godziny 18 do 20.
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 783 716 416