Najczęściej zadawane pytania Pacjentów

Przed wykonaniem zdjęć pantomograficznych, cefalometrycznych i tomograficznych należy zdjąć wszelkie ozdoby głowy i szyi tj. kolczyki, spinki, łańcuszki, okulary itp., oraz wyjąć z ust posiadane ruchome uzupełnienia protetyczne. Aparaty ortodontyczne nie przeszkadzają w wykonaniu zdjęcia.

Głównym przeciwskazaniem badania jest ciąża pacjentki. Muszą wystąpić szczególne wskazania do wykonania takiego badania. Badania wykonywane są tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy ich przeprowadzenie jest bezwzględnie konieczne. RTG u kobiet w wieku rozrodczym powinno być optymalnie wykonane w I fazie cyklu miesiączkowego, tak by zminimalizować ryzyko uszkodzenia gamety lub zapłodnionej komórki jajowej przez dawkę promieniowania. Dlatego zawsze prosimy kobiety o poinformowanie personelu przed wykonaniem badania o możliwej ciąży.

Zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem poglądowym, które w niewielkim stopniu pokazuje stan zdrowotny uzębienia, ale ze względu na małą dawkę jest zalecane jako zdjęcie pierwszego etapu leczenia. Jako pierwsi na rynku posiadamy możliwość wykonania zdjęcia tomograficznego, którego dawka jest porównywalna do dawki przy tradycyjnej projekcji panoramicznej (tzw. szybki skan). Badanie tomograficzne uzyskuje przestrzenny model tkanek pacjenta i umożliwia bardzo dokładną analizę, postawienie prawidłowej diagnozy oraz szczegółowe przeprowadzenie zabiegu.

Czas wykonania zależy od rodzaju badania jaki otrzymaliście Państwo od lekarza. Podstawowe oraz najczęściej zlecane zdjęcie zębów to pantomogram i w naszej pracowni trwa to niespełna 14 sekund. Tomografie 3D trwają również od 14 do 20 sekund.

Nasza pracownia wyposażona jest w aparat CS 9600 jest to najbardziej zaawansowany aparat CBCT w swojej kategorii. Badania wykonywane w pracowni 3D tomografia wykorzystują najmniejsze możliwe ilości promieniowania, które nie zagrażają życiu i zdrowiu. By jeszcze dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, w naszej pracowni każdy pacjent przed badaniem ma założony ołowiany fartuch. Badania rentgenowskie można wykonywać tak często jak jest to konieczne i niezbędne dla poprawnego leczenia, od kilku do kilkunastu razy w roku.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn 18 lutego 2011r w sprawie warunków bezpieczeństwa stosowania promieniowania jonizującego (rentgenowskiego) dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej – Dz. Ust. Nr.51,skierowanie od lekarza z jego podpisem, pieczątką i celem badania jest niezbędne.

W naszej Pracowni spełniamy wszystkie wymogi dotyczące bezpiecznego stosowania promieniowania rentgenowskiego, a dodatkowo posiadamy nowoczesny cyfrowy aparat, który wykorzystuje możliwie jak najniższe dawki promieniowania przy doskonałej jakości obrazowania.

Nie. Promieniowanie rentgenowskie nie jest odczuwalne przez człowieka i jest w pełni bezbolesne.

Wyniki są dostępne bezpośrednio po badaniu. Czas oczekiwania nie przekracza 10 minut.

Wiedza dla Pacjenta

Poniższe treści są opracowane na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń

Tomografia 3D (CBCT), a tomografia komputerowa (CT).

Tomografia CBCT zwana także tomografią wiązki stożkowej to badanie znajdujące zastosowanie w stomatologii, a także w laryngologii.W porównaniu do tradycyjnej tomografii komputerowej CT zapewnia wyższą jakość obrazowania oraz niższą ekspozycję pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

Prześwietlenie zębów – czy jest szkodliwe?