Czy na zdjęcie RTG zęba potrzebne jest skierowanie?

Pacjenci często zgłaszając się do naszej pracowni na badanie, na pytanie czy posiadają skierowanie, odpowiadają ,,Nie mam, ale ja prywatnie…”Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa, w myśl Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 lutego 2011 roku w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. 2011 nr 51 poz.265) badanie lub leczenie z zastosowaniem promieniowania jonizującego wykonuje się na podstawie pisemnego skierowania będącego częścią dokumentacji medycznej Aby wykonać stomatologiczne badanie obrazowe, pantomogram, zdjęcie cefalometryczne lub tomografię 3D, zarówno na NFZ, jak i w klinikach prywatnych, potrzebne jest skierowanie od lekarza! Wiąże się to z faktem, że podczas tych badań wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które nie pozostaje w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu. Choć nowoczesny sprzęt, którym dysponujemy w naszej pracowni 3D tomografia, pozwala na zminimalizowanie ilości promieniowania potrzebnego do wykonania badania, przy zachowaniu doskonałej jakości obrazu, to jednak ze względu na bezpieczeństwo pacjentów za każdym razem wymagane jest skierowanie. Co ważne, nie musi go wystawiać lekarz dentysta, może to być lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub jakikolwiek specjalista.Nie dotyczy to RTG punktowego zęba, w tym przypadku skierowanie nie jest obowiązkowe.Skierowanie na badanie pantomograficzne nie ma określonego terminu ważności, wygasa dopiero w chwili realizacji badania. 

Obowiązek posiadania skierowania ma na celu zapobieganie nadmiernemu przyjmowaniu dawki promieniowania rentgenowskiego, a więc ma na względzie to, co jest najważniejsze, czyli bezpieczeństwo pacjentów

Pracownia 3D tomografia w stałym kontakcie, ściśle współpracuje z wieloma lekarzami oraz z gabinetami DentalCare i w trosce o wygodę i zdrowie naszych pacjentów skierowanie można otrzymać u nas na miejscu, gdzie nie trzeba już umawiać się na kolejną wizytę u stomatologa w celu wystawienia skierowania.Prowadzimy zapisy na badania, codziennie od poniedziałku do piątku od 8:30 do 19:30.
Serdecznie zapraszamy ! 

Tel: 783 716 416
pracownia@3Dtomografia.pl