Pracownia 3D tomografia przyjazna dzieciom

W pracowni 3D tomografia przeprowadzamy badania nawet u najmłodszych pacjentów. Dziecko tak samo jak osoba dorosła może wymagać leczenia stomatologicznego poprzedzonego diagnostyką obrazową. Prześwietlenie zębów dostarcza lekarzowi pełnej informacji o stanie uzębienia. Np. do oceny zębów wyrzynających się, czy w dziąśle obecne są zawiązki zębowe, zęby nadliczbowe lub zatrzymane. Zdjęcie jest też podstawą do podjęcia leczenia ortodontycznego. Poza tym bywa koniecznością w sytuacji, gdy doszło do urazu mechanicznego zęba. Małym pacjentom można wykonać różne rodzaje prześwietlenia zębów, w zależności od wskazania.

Prześwietlenie zębów można wykonać od 5. roku życia. Jest to jednak jedynie umowna granica, gdyż znaczenie ma tutaj nie wiek, a dojrzałość dziecka. Aby zdjęcie było czytelne, maluch podczas badania musi dobrze współpracować z elektroradiologiem. Podczas każdego badania ważne jest pozostać w bezruchu na kilkanaście sekund oraz stosować się do poleceń elektroradiologa. Ostateczna decyzja o tym, kiedy wykonać prześwietlenie zębów u dziecka, należy więc do rodziców, którzy najlepiej znają malucha i wiedzą, czy będzie w stanie przystąpić do badania. Do badania należy zdjąć dziecku wszystkie metalowe ozdoby z okolic głowy i szyi.

Nasi pracownicy starają się zapewnić maksymalnie przyjazne warunki dla małego pacjenta oraz zaciekawienie dziecka badaniem. Najlepszym przygotowaniem dziecka do prześwietlenia zębów jest rozmowa, która pozwala zapobiec strachowi przed nieznanym. Im młodszy jest pacjent tym wcześniej, warto rozpocząć wprowadzanie tematu, np. pokazać filmik na którym, pokazujemy jak wygląda wykonanie zdjęcia panoramicznego w naszej pracowni. https://youtu.be/TQERCaP_XY0

Nie należy obawiać się o bezpieczeństwo podczas badania, ponieważ przy prześwietleniu zębów u dziecka, wykorzystuje się znikomą dawkę promieniowania jonizującego. To w dużej mierze zasługa nowoczesnej technologii cyfrowej, oraz przeszkolonego personelu. W pracowni 3D tomografia mamy do dyspozycji sprzęt najwyższej klasy. Zatem nie tylko przygotowanie do pracy z dziećmi, ale i zaplecze technologiczne sprawia, że warto wykonać zdjęcie zębów właśnie u nas !