Prześwietlenie zębów – czy jest szkodliwe?

Często zastanawiamy się... czy rtg zębów jest szkodliwe dla nas i dla naszych dzieci?

W trakcie leczenia stomatologicznego wykonuje się od jednego do kilku zdjęć w różnych formatach i różnych dawkach. Ilość i rodzaj zdjęć rtg podyktowany jest procesem leczenia. Wykonuje się ich tylko tyle, ile jest konieczne, tak aby schorzenie było dobrze rozpoznane i do końca prawidłowo leczone.

Podstawową jednostką dawki (dokładniej – dawki skutecznej, obrazującej narażenie całego ciała) jest siwert oznaczany jako Sv. Jest to duża jednostka, dlatego najczęściej wartości dawek podaje się w milisiwertach (mSv), gdzie 1 mSv = 0,001Sv lub w mikrosiwertach (µSv), gdzie 1 µSv = 0,000001Sv.

Podczas wykonywania RTG wewnątrzustnego, organizm człowieka pochłania zaledwie do 5 μSv.
W trakcie pantomogramu lub cefalometrii – od 7 do 12 μSv promieni X, a podczas tomografii CBCT do 150 μSv.
Warto wiedzieć że źródłem promieniowania jonizującego jest nie tylko sprzęt medyczny, ale także odbiorniki radiowo-telewizyjne, reaktory jądrowe oraz naturalne promieniowanie kosmiczne promieniowanie z pierwiastków wchodzących w skład skorupy ziemskiej.

Dla porównania, naturalne tło promieniotwórcze (z kosmosu i skał) w Polsce powoduje przyjęcie 2.000 –3.000 µSv rocznie. W niektórych regionach świata wartości te mogą być wyższe nawet kilkadziesiąt razy.Z naszegootoczenia otrzymujemy więc 1000 – 3000 razy więcej niż dawka zdjęcia zębowego,a podczas lotów pasażerskich na dużych wysokościach otrzymuje się dawki radiologiczne pochodzące od naturalnego promieniowania kosmicznego, przeciętnie 6 µSv na 1 godzinę lotu. 

Porównanie dawek:

Badanie

Zbliżona dawka promieniowania (cyfrowo)

Dawka promieniowania zdjęć na kliszy

Wewnątrzustne:

-zdjęcia zębowe

-zdjęcia zgryzowe

-zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe

1-2 µSv

maks. do 5 µSv

Jeden ząb na kliszy 3-5 µSv

Pantomogram/cefalometria

7-12 µSv

15-30 µSv

Tomografia CBCT

do 150 µSv

Tomografia komputerowa (CT)- kręgosłup

ok. 6 000 µSv

Tomografia komputerowa (CT)- brzuch i miednica, powtórzenia z i bez materiału kontrastującego

ok. 20 000 µSv

Mammografia

ok. 400 µSv

W gabinetach i pracowni wykonujemy zdjęcia cyfrowo, w trakcie ekspozycji promieniowanie jest bardzo dokładnie ukierunkowane i ograniczone. Trafia więc dokładnie w te miejsca gdzie jest kierowane. Promieniowanie rentgenowskie nie „utrzymuje” się w powietrzu. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że będziemy oddychać „radioaktywnym” powietrzem. Biorąc pod uwagę dawki ekspozycji, zabezpieczenia pracowni w postaci odpowiednich ścian, parawanów, fartuchów ołowianych dla pacjentów, nie mamy żadnych podstaw do obaw o nasze zdrowie.